İnsanlık tarihi birçok kez, siyasi liderler, din adamları ve bilim insanları gibi etkili kişiler tarafından bilinçli kararlar verilerek yön değiştirdi ve bu günlerine geldi. Ancak çok sefer de bilinç değil, bilinç altımızın bizlere gösterdiği rüyalar, tarihin akışını radikal biçimde değiştirdi. Evet, geçmişte birçok insan gördüğü rüyalarla bazen topraklar fethetti, bazen bilimsel bir keşifte bulundu.

Şimdi bunlardan en meşhurunu anlatayım size. Rus kimyager ve mucit Dimitri Mendeleyev’in gördüğü rüya.

Rus kimyager Dimitri Mendeleyev

Mendeleyev kimyasal elementleri organize edeceği örüntünün mantığını bulmakta zorlanıyordu. İşte bu zorlu dönemde masasında uyuya kalmış ve elementlerin sıralamasını rüyasında görmüştü:

“Rüyamda tüm elementlerin tabloda olması gereken yerde olduğunu gördüm. Uyandığımda hepsini hemen bir kağıt parçasına yazdım, sadece bir yerdeki elementi düzeltmem gerekti.”

Benzer şekilde; kuantum mekaniğinin öncülerinden Niels Bohr’un, elektronların atom çekirdeğinin etrafında döndüğünü, Einstein’ın, görelilik teorisine dair önemli bir takım ipuçlarını, Büyük İskender’in ise fetihlerini, rüyalarında gördükleri söylenir.

Şimdi gelin önce rüyanın ne olduğuna, daha sonra da lüsid rüyanın ne olduğuna bir bakalım.

Rüya Nedir?

Bazı insanlar her gün rüya gördüğünü iddia ederken bazı insanlar da hiç rüya görmediklerini söylerler. Bazıları için uyku siyah bir boşluktur, uyursunuz ve uyanırsınız, o kadar. Bazılarıysa geceleri, macera veya bilim kurgu filmlerine taş çıkartacak olaylar yaşarlar.

Bilim insanlarının araştırmalarına göre, aslında her insan rüya görür, ancak herkes gördüklerini uyandıktan sonra hatırlayamaz. Sizin de gün içerisinde aniden bir şeyin zihninizi tetiklediği; “Ben gece şöyle bir rüya görmüştüm, şimdi hatırlıyorum” dediğiniz olmuştur.

Rüyalar, insanlık tarihinin başlangıcından beri bizlerin ilgisini çekmiş olan en gizemli konulardan biri. İlkel dediğimiz kabilelerde ve birçok inanışta da rüyaların yeri önemliydi. Eski insanlar rüyaları, yaşamları için önemli bir yol gösterici olarak algıladılar, çözemedikleri olaylar için rüyalara başvurdular. Rüyaları vasıtasıyla ölmüşleriyle, atalarıyla temas kurarak onlardan yardım sağlamaya çalıştılar.

Yani anlayacağınız rüyalar sandığınızdan da önemli bizim için.

Neden rüya görüyoruz?

Bu soruya çeşitli bilim insanları cevap bulmaya çalıştı.

Bunlardan en önemlileri olan Sigmund Freud ve Carl Gustav Jung, “Bilinçaltı” kavramını literatüre soktu ve rüyaların, insanın bilinçaltından gelen sinyaller olduğunu söylediler. Rüyaları tahlil etmek suretiyle, insanların çeşitli ruhsal sorunlarına çare bulmaya çalıştılar.

Freud’un teorileri, zihni, üstünde görüneninden çok daha fazlasının altında olan bir buzdağı olarak düşünmemize neden oldu. Bu kıyaslama Freud’un bilinçaltı ve bilinç ayırımının temelini oluşturdu. Freud zihnin hemen algılanan kısmının, yani “bilinçli zihnin” çok küçük bir kısım olduğuna ve zihnin büyük bir bölümünün bilinçaltından yani “yüzeyin altında gizlenen kısım” dan oluştuğuna inandı.

Çoğu insan, kendisinin yalnızca bilincinde olduğu şeylerden ibaret olduğuna inanır: düşünceleri, hisleri, inançları ve algıları gibi. Ancak bunlar aslında kim olduğumuzun çok küçük bir parçası. Üzücü bir şekilde, çoğumuz yaşamlarımız boyunca sadece yüzeyde görebildiğimiz dalgalanmalarla sınırlanıp, bu yüzeyin altında yatan zihinsel enerjinin farkında olmadan uyurgezer bir halde dolaşıyoruz. Bilinçaltı, uyanık durumdaki sınırlı erişimi olan bilinçli zihne oranla, müthiş bilgi birikimleri içeriyor (şimdiye kadar yaptığımız, söylediğimiz, duyduğumuz veya gördüğümüz her şeyi).

Tamam iyi güzel de, o zaman bu bilinçaltını keşfetmenin yolu ne? Okyanusun dibine nasıl dalacağız?

İşte rüyalar burada devreye giriyor!

Rüyalarımızı keşfetmek bilinçaltımızı keşfetmek demek. Lüsid rüyalarsa bu keşfi bir adım öteye taşıyor. Çünkü lüsid rüya bu verilere, bilinçli zihnimiz tarafından ekleme yapılmadan, doğrudan erişim imkânı sağlıyor.

Lüsid Rüya (Bilinçli Rüya) Nedir?

Lüsid rüya nedir biliyor musunuz? Rüyalarımızda bilinçli olma sanatıdır.

Bilinçli rüya, rüyanın içinde hâlâ uyuyorken “İşte! Rüya görüyorum!” dediğimiz rüyalardır. Bir rüyanın içinde bilinçli olduğumuz zaman, onunla etkileşim halinde olur ve bilinçaltımızla dans ederek irademizle onu yönlendirebiliriz.

Yani lüsid rüya öyle bir şeydir ki hem size hayalinizi yaşatırken hem de onu yönlendirebilmenize imkan verir.

Müthiş değil mi? Belki aranızda yaşayanlar vardır. Ben birkaç kez yaşadığımı biliyorum.

Lüsid rüya görmeye “Oneironautik” ve lüsid rüya görenlere “Oneironaut” denir. Bu deyim Yunanca’da “Oneira” (Rüya) ve ” Nautis ” (Denizci) kelimelerinden meydana getirilmiş. Yani bir Oneironaut, rüya dünyasında bilinçli olarak seyahat etmeyi öğrenmiş kimsedir. İşte bu yüzden “Oneironaut”lar, rüyada iken rüya gördüklerinin farkına varmakla kalmazlar, olayı çok daha ileri boyutlara götürürler.

Lüsid rüyada uyanmayız; aslında hâlâ derin uykudayızdır. Fakat beynimiz rüya hâlini özyansıtımlı farkındalıkla, bilinçli bir şekilde deneyimlememizi sağlar. İşte bu farkındalık da bize var olan en güçlü görsel gerçeklik üretecine erişme imkânı sağlar: İnsan zihni.

Araştırmalara göre lüsid rüya görenleri en çok şaşırtan şey “ne kadar gerçekçi olduğu” olmuş. Düşünsenize uyanık olduğunuz zamanki kadar gerçek bir şekilde; görmek, hissetmek, tat almak ve koklamak. İnanılmaz.

İşte bu bize neyi kanıtlıyor biliyor musunuz? Bütün bu deneyimlediğimiz dünyanın aslında beynimizin içindeki bir takım elektrik sinyallerinden ibaret olduğunu. Yani bir laboratuvarda elektrik kablolarına bağlı bir beyin olmadığınızı kanıtlayabilecek hiçbir argüman yok elimizde. Matrix filmini düşünün. Neo kendisini 1999 yılında yaşayan bir yazılımcı zannediyordu. Fakat gerçekte 2199 yılında makineler tarafından yönetilen bir dünyadaydı. Kablolara bağlı bir bedenden başka bir şey değildi. Makinelere güç sağlayan bir pildi sadece.

Lüsid Rüya, Gerçekten Daha Gerçek Olabilir!

Lüsid rüyaların garip olan yanı “rüya gibi olmamalarıdır” dedik. Buraya kadar tamamız.

Fakat tam anlamıyla lüsid olan rüyalar o kadar gerçekçidir ki birçok insan gerçekliğin başka bir boyutuna girdiğine inanır. Aslında bir bakıma öyledir. Ancak başka bir yerde bulunan boşluktaki bir boyutta değil, kendi zihinlerinin içindeki boyuttadırlar.

Lüsid rüya her ne kadar gerçek dünyayla benzerlikler gösterse de aynı kurallar geçerli değil. Bu da uçabileceğimiz, telekinezi yoluyla eşyaları hareket ettirebileceğimiz, karakterlerle telepati yoluyla iletişim kurabileceğimiz ve rüyanın hikâyesine arzumuz doğrultusunda yön verebileceğimiz anlamına gelir.

Peki lüsid rüya görmek bize ne fayda sağlıyor?

Bilinçaltımızı keşfetmenin yanı sıra uyumayı eğlenceli hale getiriyor diyebiliriz.

Düşünsenize… Lüsid rüya, yaşamımız boyunca yatakta geçirdiğimiz yirmi beş yılı tümüyle yeniden şekillendirebilir. İşte bu yüzden lüsid olmakla ilgili birçok kitap yazılmış ve araştırma yapılmış.

Bu kitaplara göre lüsid rüya görmenin bazı faydaları şöyle:

-Uyku, zaman kaybı olmaktan çıkar ve psiko-spritüel gelişim sağlar.

– En muazzam hayallerimizin ötesinde sınırsız ve yaratıcı bir dünyaya dalarız.

– Öğrenebilir, kendimizi eğitebilir ve hatta beynimizin en derinlerinde kalıcı değişimler gerçekleştirebiliriz.

Nasıl Lüsid Olurum?

İyi güzel de öyle her istediğimizde lüsid rüya görebiliyor muyuz?

Pek değil.

Ama görebilmenin bazı teknikleri var.

Oneironaut olan insanlar, aslında lüsid rüya görmenin öğrenilebileceğini ve tesadüfe bırakılmayıp, kasıtlı meydana getirilebileceğini söylemişler. Fakat bunun için uygulanması gereken bazı adımlar var:

1-Kendi kendinize telkinde bulunun:

Bu adımda sık sık rüyada lüsid olduğunuzu düşünüp, bunun nasıl bir duygu olduğunu düşlemeniz ve kısa, öz bir telkin cümlesi kullanmanız gerekiyor. Örneğin:

“Rüyamı bilinçli bir şekilde yaşayacağım.”

Ama bunu yaparken zorlamamanız yani kendi kendinizi baskı altına sokmamanız şart.

2-Rüyalarınızla ilgilenin:

Her şeyde olduğu gibi burada da ilgilenilen, önem verilen bir konu gelişmeye ve sakladığı gizleri yavaş yavaş ortaya sermeye başlıyor. Rüyalar berrak olmasa da, görülen rüyaları devamlı ve sistematik bir şekilde kaleme dökmek, bir rüya defteri tutmak; konuyla doğrudan ilgilenmek gerekiyor. Ayrıca görülen rüyaların yazılmasının bir yararı da “Rüya işareti” denen unsurların daha iyi tanınmasına vesile olması.

Rüya işareti, aslında her insanın tanıdığı, rüyalarda hep dönüp gelen, belli aralıklarla sık sık görülen konular. Örneğin, sürekli biri tarafından kovalanmak, kendinizi hep belli bir yerde görmek gibi rüyalarda hep dönüp gelen konular rüya işareti. Rüyalarınızı yazmakla, bu hep dönüp gelen konuları tespit edebilirsiniz.

Bunlar bilinçaltınızın devamlı önünüze sürdüğü, dikkatinizi çekmek istediği konular. Ayrıca lüsid rüya görebilmek için bir giriş kapısı görevi üstlenebilecek işaretler. Şöyle ki, işaretlerinizi keşfetmeye başladığınızda bir dahaki uykunuzda yine aynı kişi veya varlık tarafından kovalandığınız zaman, bilinciniz birden devreye girip size aslında rüyada olduğunuzu anımsatabilir.

3-Bilincinize devamlı alıştırma yaptırın:

Lüsid olabilmenin önemli adımlarından birisi de kendinize şu soruyu sormak:

“Şu anda rüyada mıyım?”

Bunu uyanık olduğunuz zamanlarda ne kadar sık yaparsanız, bilincinizin bunu rüya gördüğünüz zamana taşıma şansı da o kadar artıyor. Bunun için kendinize sık sık yaptığınız bir şeyi rehber olarak seçin. Diyelim ki gündelik yaşamınızda sık yaptığınız bir şeyi, örneğin ellerinizi yıkamayı rehber olarak alın ve her elinizi yıkadığınızda kendinize sorun:

“Şu anda rüyada mıyım?”

Bunu yaparken de çevrenizi inceleyin. Bilincinizin bu alışkanlıkları rüyanıza taşıması uzun sürmeyecek.

4-Uyuma kuralları koyun:

Rahatlamanızı sağlayacak şeyler yapın. Örneğin; duş alın, okuyun, meditasyon yapın, her gece aynı şeyleri tekrar edin ve aynı saatte uyumaya çalışın. Uyumadan önce alkol, tütün, kahve gibi uyarıcı şeyler almayın.

5-Uyandığınızda bunlara dikkat edin:

Yavaş uyanın. Hemen yataktan fırlamayın, fazla hareket etmeyin. Gördüklerinizi hatırlamaya çalışın. Birbirinden kopuk sahneler de olsa, onları toparlayın. Duygularınıza dikkat edin. Duygularınızı tespit edin ve hepsini yazın. Rüya defterinizi yatağınızın başucunda, kolay ulaşabileceğiniz bir yerde bulundurun. Rüyalarınızı, tarih ve saat ilavesiyle ve bir başlık vererek yazın. Bu daha sonraki arama ve okumanızı kolaylaştıracak. Daima şimdiki zamanda yazın, böyle yaparak rüyanızı tekrar yaşarsınız.

6-Gerçeklik testi yapın:

Inception filminde başrolün gerçeklik testi için kullandığı totem

Rüya görürken, içinde bulunduğumuz şeyin, yaşadığımız olayların gerçek olmadığını aklımıza bile getirmeyiz. Yaşadığımız şey o an bizim için, aynı dünya yaşamımızda olduğu kadar gerçektir. Ancak uyandıktan sonra, yaşadığımız şeyin bir rüya olduğunu idrak ederiz. İşte bu yüzden, rüyada olduğumuzu, rüya içindeyken fark etmemize yarayacak bazı anahtarlara ihtiyacımız var. Evet, aynen Inception filminde olduğu gibi.

Bu anahtarlar “gerçeklik testi” denen bir yöntemi içinde barındırıyor. Bu yöntem aslında, az önce sözünü ettiğim “Şu anda rüyada mıyım?” sorusuyla ilgili. Uyanık yaşamınızda kendinize bu soruyu sormanızın ardından, bir gerçeklik testi uygulayabilirsiniz.

Örneğin, bir elinizin parmaklarını, diğer elinizin içinden geçirmeye çalışın veya elinizi en yakın duvardan geçirmeyi deneyin. Uyanıksanız bu tabii ki olmayacak ama rüyadaysanız, birden bunun mümkün olduğunu göreceksiniz. Uyanık haldeyken sık sık bu soruyu sorup, gerçeklik testi uygularsanız; bilinciniz bu soruyu rüya ortamına da taşıyacak ve siz rüyada bu soruyu kendinize sorup testi uyguladığınızda, rüyada olduğunuzu anlayacaksınız. Yani rüyanız o an da lüsid olacak.

Kapanış:

Peki rüyalarımızı lüsid rüyaya çevirdiğimizde ne elde edeceğiz?

Konunun uzmanlarına göre şunları:

1-Yer çekiminin ve diğer maddi kanunların olmadığı bir ortamda deneyimler yaşamak. (Uçmak, şekil değiştirmek, zamanda ileri veya geri seyahat, eşyaları yerinden oynatmak, nesnelere yeniden şekil vermek veya onları yok etmek gibi)

2-Görmeyi, görüşmeyi istediğimiz kişilerle görüşme olanağı.

3-Rüyada karşılaştıklarımızla, sorunlarımızı çözebilme olanağı.

4-Gördüğümüz kâbusları değiştirme ve çözme olanağı.

5-Ruhsal ve dolayısıyla fiziksel sağlığımızı iyileştirebilme olanağı.

6-Kendi yapımızı tanıma olanağı.

Benden bu videoda bu kadar. Denemek isteyenler için kısa bilgileri verdim. Aranızda lüsid rüya görmüş olanlar varsa yorumlarda yazmalarını bekliyorum. Ne gördünüz, kontrol ne kadar sizdeydi? Anlatın.

Haftaya yeni bir videoda görüşene kadar hoşça kalın.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

*Lüsid Rüya – Charlie Morley

https://ultraculture.org/blog/2016/03/30/mystic-science/

https://www.xn--sevgiyaynlar-84be.com/arsiv/1609Dergi.pdf

https://en.wikipedia.org/wiki/Dmitri_Mendeleev

https://www.verywellmind.com/what-is-a-lucid-dream-5077887

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin