Hakkımızda

Holosen.org websitesi ve Holosen Youtube kanalı 2021 yılında kurulmuş bilgi platformlarıdır.

Holosen ne demek?

Holosen, günümüzden 12 bin yıl önce başlamış ve şu anda içerisinde bulunduğumuz jeolojik devrenin adıdır. Kelime anlamı ise şudur: “Tamamen yeni”

Holosen, insanlığın tüm yazılı tarihini ve uygarlığını içerdiği için önemli bir devredir. Bu devre içerisinde insanlar, avcı-toplayıcılıktan tarım toplumlarına evrilmiş ve pek çok uygarlık kurmuştur. Devrenin baskın organizması olan Homo sapiens sapiens, Holosen devresinin doğasını ciddi biçimde etkileyip, değiştirmiştir.

Holosen hangi amaçla kuruldu?

Biz, Holosen Youtube kanalında ve holosen.org websitesinde popüler bilim anlatıcılığına tamamen yeni bir soluk, yeni bir heyecan getiriyoruz. Bilgi evreninin derin okyanusunda kulaç atıyoruz. Sadece popüler bilim konuşmuyoruz; dünyayı değiştiren insanların hayat hikâyelerini yakından inceliyoruz, kişisel gelişimimiz için faydalı içerikler hazırlıyoruz. Nihai hedefimiz ise Türkiye’nin bilimsel devrimine katkı sağlayarak aydınlık yarınlara ulaşmasına yardımcı olmak ve gençlere ilham vermektir.

Holosen’in logosu

Logomuz, ortasında Holosen’in “H”si olan bir karedir. H’nin ortasındaki solu gösteren ok geçmişten ders aldığımızı gösterirken, aşağıdaki sağı gösteren ok ise geleceğe umutla baktığımızı ifade eder. H harfinin dik olan iki çubuğu ise temel dayanaklarımız olan bilim ve akıldır. Kare ise bütün bunları birleştirerek şunu söyler: Biz, geçmişten ders alarak bilim ve aklın rehberliğinde geleceğe umutla bakıyoruz.